Ilmainen toimitus yli 70 euron tilauksiin | Tilaa uutiskirje, saat -15% alen ensimmäisestä tilauksesta.

Arjen pyörteissä unohtuu usein, kuinka etuoikeutettuja olemme täällä Suomessa. Saamme esimerkiksi hengittää puhtainta ilmaa maailmassa ja nauttia kirkkaista vesistä. Mutta kaikki vedet eivät voi hyvin. Suurin vesivarantomme on Itämeri, ja se voi melko huonosti. Noin 30 % sen pohjasta kärsii happikadosta, ja 20 % on aivan hapetonta. Olemme kipanneet vesistöön vuosikymmenten saatossa tonneittain fosforia ja muita ravinteita ja aiheuttaneet sen myötä haitallisia leväkukintoja, jotka imuroivat hapen myös rantavesistämme.
Olemme luomassa noidankehää. Happikatoalueet ovat kolminkertaistuneet 50:n viime vuoden aikana. Ilmastonmuutoksen seurauksena vedet lämpenevät, mikä kiihdyttää happikatoa edelleen. Lisäksi sinileväkukinnot riemastuvat lämpimistä vesistä ja lisääntyvät entisestään. Itämeri uhkaa muuttua kesäisin vihreäksi puuroksi.
Itämerta vaivaavat tämän lisäksi samat ongelmat kuin muitakin merialueita: Kalastamme meret tyhjiksi. Silakat eivät päädy ihmisten ruoaksi vaan rehuteollisuuteen. Laivaliikenteen aiheuttama melu sekoittaa merinisäkkäiden, kuten valaiden, delfiinien ja pyöriäisten, suunnistusta. Myöskään laivojen ja valaiden yhteentörmäyksiltä ei ole vältytty.
Ihmisten on vaikea päästä sopuun
Lisäksi muovista ja mikromuovista on tullut todellinen ongelma, josta olemme ihmiskuntana varsin tietoisia. Neuvotteluissa on käytetty tunteja asian korjaamiseksi, mutta silti emme saa muovivyöryä kuriin. Tästä viimeisin osoitus nähtiin elokuun alussa Sveitsissä, jossa YK:n kansainvälisen neuvottelukomitean muovia rajoittava sopimus kaatui öljytuottajamaiden vastustukseen. Ja aivan kuin merten kaltoinkohtelussa ei olisi jo muutenkin tarpeeksi – nyt tutkitaan myös merenpohjan mineraalien hyödyntämistä. Epäselvää kuitenkin on, kuinka se vaikuttaisi meren biodiversiteettiin.
Pystymme parempaan
Vaikka näyttääkin synkältä, me pystymme parempaan. Ja valonpilkahduksiakin on. Kun DDT kiellettiin 1960–1970-luvuilla, Itämerellä alkoivat hissukseen elpyä itämerennorpan, harmaahylkeen ja merikotkan kannat. Myös ravinnekuormat on saatu pienenemään, kun rantavaltioiden jätevedenkäsittely on tehostunut. Olemme kaikin puolin tietoisempia merten, erityisesti Itämeren, hyvinvoinnista, ja voimme siten myös tehdä paljon Itämeren ja muiden merten elpymisen eteen. Merten asia on meidän kaikkien asia. Onhan meri kuitenkin kaiken elämän ylläpitäjä. Meri tuo hapen keuhkoihimme. Plankton ja merilevät tuottavat jopa 50–70 % maapallon hapesta. Meri sitoo noin 30 % ihmisen tuottamasta hiilidioksidista. Se sitoo myös ilmaston lämpenemisen aiheuttamaa ylimääräistä lämpöä.
Meri on siis hengityskoneemme, sillä se tuottaa valtaosan hapestamme ja on ilmastomme säätäjä niin kauan kuin merivirrat saavat kulkea tuttuja ratojaan. Mutta ennen kaikkea se on itsessään kaunis ja toimii kotina miljoonille eläinlajeille.
Mitä voimme siis tehdä?
– Voimme vähentää muovia arjessa ja kierrättää sen asianmukaisesti uusiokäyttöön.
– Voimme kuluttaa vastuullisesti – se auttaa myös meriä.
– Voimme syödä järvikaloja tai MSC-sertifioituja kaloja.
– Voimme osallistua Itämeripäivän eri tapahtumiin.
– Voimme vaikuttaa päättäjiin, jotka ratkovat isoja ongelmia, kuten hillitsevät ilmastonmuutosta sekä laativat sopimuksia muovin vähentämisestä tai luonnon monimuotoisuuden ylläpitämisestä.
Verkkokaupan tuotteita myy Ole Hyvä Luonnontuote Oy, y-tunnus 1962844-7. Myymme tuotteita täysi-ikäisille yksityishenkilöille pääosin Suomen alueella.
Tuotteiden hinnat sisältävät arvonlisäveron. Pidätämme oikeuden hintojen ja postikulujen muutoksiin. Tuotesivulla mainittu minimihinta on määritelty tuotteen minimipakkauskoon mukaan. Voit valita mieleisesi pakkauskoon. Pakkauskoon hinta sekä litrahinta näkyvät pakkauskoon vaihtoehdon valikossa.
Tuotteet tilataan pääsääntöisesti internetin välityksellä osoitteesta www.olehyvaluonnontuote.fi ostoskorin kautta. Kaikki tilaukset vahvistetaan sähköpostilla, jossa ilmoitetaan tilauksen hinta, toimituskulut sekä tilatut tuotteet. Tilausvahvistuksen saaminen edellyttää sähköpostiosoitteen ilmoittamista tilauksen yhteydessä. Asiakas sitoutuu jokaisen tilauksen yhteydessä voimassa oleviin toimitusehtoihin.
Tuotteita voi periaatteessa tilata myös ulkomaille. Tuotteet lähetetään maateitse Postin Parcel Connect palveluna ja toimitusaika voi venyä yli kotimaan viiden päivän. Huomioi, että eri maissa on vyöhykekohtaiset toimitusmaksut. Asiakas vastaa kohdemaan tulli –ja verokäytännöistä.
Lähetämme tuotteet tavallisesti 2 - 5 täyden arkipäivän sisällä tilauksen tekemisestä. Olemme asiakkaisiin mahdollisimman pikaisesti yhteydessä sähköpostitse tai puhelimitse mikäli havaitsemme toimitusajan kestävän normaalia pidempään.
Jos jokin tilauksen tavaroista on loppunut varastostamme ja tilalle on olemassa vastaava korvaava tuote, niin olemme asiakkaaseen yhteydessä sähköpostitse ja ehdotamme asiakkaalle korvaavaa tuotetta.
DB SCHENKER PARCEL JA DB SCHNEKR NOUTOPISTE
Valitsemalla DB Schenker noutopiste, voit valita itsellesi sopivimman noutopisteen.
Se mahdollistaa noutamisen myöhään iltaisin ja viikonloppuisin.
Paketti on perillä tavallisesti seuraavana arkipäivänä lähettämisestä.
Vastaanottajalle ilmoitetaan tekstiviestillä, kun tilaus on noudettavissa
Noutamista odottavaa lähetystä säilytetään kaksi viikkoa.
Perimme alle 70 euron ostoksista 9,9 euron rahtimaksun.
70–99 euron väliset ostokset toimitetaan rahtivapaana DB Schenker noutopisteeseen.
Yli sadan euron ostokset toimitamme DB Parcel -palvelulla rahtivapaasti suoraan kotiin. ( huom. poissalukien Turun saaristo ja Tunturi-Lappi) Alle 100 Euron tilauksista veloitamme 14 Euron kotitoimitusmaksun.
Tuotteet ja niiden postikulut maksetaan tilauksen yhteydessä.
Maksunvälityspalvelun toteuttajana ja maksupalveluntarjoajana toimii
Paytrail Oyj (2122839-7) yhteistyössä suomalaisten pankkien ja
luottolaitosten kanssa. Paytrail Oyj näkyy maksun saajana tiliotteella
tai korttilaskulla ja välittää maksun kauppiaalle. Paytrail Oyj:llä on
maksulaitoksen toimilupa. Reklamaatiotapauksissa pyydämme ottamaan
ensisijaisesti yhteyttä tuotteen toimittajaan.
Paytrail Oyj, y-tunnus: 2122839-7
Innova 2
Lutakonaukio 7
40100 Jyväskylä
www.paytrail.com
Käytössäsi on kaikkien pankkien maksupainikkeet.
Maksut luottokorteilla
Voit maksaa verkkokaupassa Visa-, Visa Debit-, Visa Electron-, MasterCard- ja Debit MasterCard -korteilla. Korttimaksaminen tapahtuu turvallisesti Netsin SSL-suojatulla maksulomakkeella. Verkkokaupalla eikä Paytrail Oyj:llä ole pääsyä korttitietoihin eikä maksukortin tietoja tallenneta järjestelmiimme.
Verkkokaupassa ovat käytössä kansainväliset Verified by Visa- ja MasterCard SecureCode –todentamispalvelut, joiden avulla kortinhaltijan henkilöllisyys todennetaan.
Asiakkaalla on 14 päivän palautusoikeus. Palautusoikeus koskee vain alkuperäispakkauksessa olevia käyttämättömiä ja myyntikelpoisia tuotteita. Jos haluat tehdä palautuksen, niin ota yhteyttä sähköpostitse Info@oleyvaluonnontuote.fi tai puhelimitse 050 303 3987.
Pyydämme ilmoituksessanne ilmoittamaan:
Palautuksen syyn (mikäli vioittunut tai väärä tuote)
Tilaajan tiedot
Haluatteko vain palauttaa tuotteen ja saada rahat takaisin tilille vai toivotteko, että lähetämme vastaavan tuotteen vioittuneen tai väärän tuotteen tilalle
Rahojen palautusta varten pyydämme ilmoittamaan tilinumeron.
Reklamaatio: Jos toimitettu tuote on vioittunut, ota pikimmiten meihin yhteyttä.